Chwasty jako identyfikatory problemów w trawniku

Obecność pewnych gatunków chwastów w trawniku jest doskonały identyfikatorem wskazującym na błędy popełnione przy jego pielęgnacji czy zakładaniu. Obserwacja ich występowania wiele może powiedzieć nam o potrzebie dokonania niezbędnych korekt związanych z nawożeniem czy strukturą trawnika.
Gatunek rośliny:
koniczyna biała
babka lancetowata i
zwyczajna
gwiazdnica popolita
krwawnik popolity
podbiał pospolity
tobołki polne
rdest ptasi
Koniczyna biała, koniczyna rozesłana (Trifolium repens L.) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych. Jest rośliną niską ok. 30-40 cm, o płytkim systemie korzeniowym z licznymi rozgałęzieniami pod powierzchnią gleby, posiada również łodygi płożące, które szybko się ukorzeniają zajmując wolne miejsca w runi, wiosną rozwija się wcześnie, bywa zielona do późnej jesieni. Znajduje zastosowanie na pastwiskach, jest odporna na częste wypasanie i udeptywanie, szybko odrasta. Nadaje się na większość gleb średnio żyznych. Nie znosi zacienienia. Roślina wieloletnia.
Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.) - gatunek byliny należący do rodziny babkowatych. Babka lancetowata zwana wąskolistną jest byliną. Liście lancetowate, zebrane w różyczkę, 3-7-nerwowe, całobrzegie, do 30 cm długości, zwężają się w krótki
rynienkowaty ogonek. Szypuła kwiato-stanowa bezlistna, głęboko bruzdowana, długości 5-50
cm. Kłos kulisty lub jajowaty, 1-3 cm długi, gęsty, początkowo zielonkawy, później brunatny. Kwitnie od maja do września. Owocem jest torebka otwierająca się wieczkiem.
Babka lancetowata, podobnie jak pozostałe gatunki babki występuje powszechnie w całym kraju na łąkach, pastwiskach, przydrożach i śmietniskach.
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) - gatunek rośliny z rodziny goździkowatych. Dziko występuje w lasach, na ugorach, nieużytkach, przychaciach, nad brzegami wód. Lubi gleby zasobne i wilgotne.
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Krwawnik pospolity jest ziołem wieloletnim. Można go znaleźć na całym świecie: rośnie na nieużytkach, pastwiskach, polach, łąkach, nasypach torów kolejowych oraz wzdłuż dróg. Nigdy nie należy zbierać ziół rosnących właśnie przy drogach lub torowiskach. Miejsca te są często spriskiwane chemikaliami w celu zmniejszenia populacji chwastów. Zioła rosnące w takich miejscach są narażone na kurz oraz spaliny samochodowe.
Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych . W Polsce bardzo pospolity, rośnie na miejscach ruderalnych, przy drogach, na brzegach wód lub w wiklinach, najchętniej na glebach zasadowych, zwięzłych, gliniastych i wilgotnych. Roślina wytwarza liczne kłącza tworzące zwarte kępy.
Tobołki polne (Thlaspi arvense) - gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej należący do rodziny kapustowatych (dawniej nazywanych krzyżowymi)
Rdest ptasi, rdest różnolistny (Polygonum aviculare L.) - gatunek rośliny z rodziny rdestowatych. Pospolity chwast. Rośnie na drogach i przydrożach, na ugorach, miedzach i przy zabudowaniach
Głowienka pospolita (Prunella vulgaris L.) - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jasnotowatych
Stokrotka (Bellis perennis) - liczący 15 gatunków, rodzaj z rodziny astrowatych

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) Roślina wieloletnia z rodziny jasnotowatych. Łodyga pełzająca o dł. do 40 cm z łatwo ukorzeniającymi się rozłogami. Zimotrwałe liście ogonkowe o sercowatym lub nerkowatym kształcie. Niebieskofioletowe kwiaty rozwijają się od kwietnia do lipca.
Powrót na górę strony